Вакса – как да положим сами и правилно?

Ваксата (от английски – wax – восък) е най-популярният препарат за защита на автомобилния лак. Можете да я срещнете в различни форми – твърда, на паста и течна.
Полагане на вакса се прави след пастиране и полиране, но също и като регулярна поддръжка на лака. Препоръчително е да се направи от професионалисти, но винаги можете да запретнете ръкави и да го направите сами.
* Ако ще поставяте вакса за първи път, препоръчваме да дойдете в The Outsiders Car Customizing Garage, за да направим едно първоначално полиране, след което да си поставяте ваксата периодично сами.
Ето накратко нашите професионални съвети за ръчно и за машинно полагане на вакса.

Избор на вакса
При избора на вакса вземете предвид нейните показатели по отношение на:
- Премахване на фини драскотини върху лака;
- Предпазване цвета на боята от изсветляване;
- Отблъскване на водата;
- Защита от попадане на по-агресивни замърсители върху автомобила и допринасяне за по-лесното им отстраняване, например дървесна смола;
- Предпазване от UV-лъчи;
- Защита на блясъка.
Подготовка
Ваксата се полага върху чисти и подсушени повърхности. Затова измийте добре автомобила и го подсушете старателно. Вижте нашите препоръки как да измиете правилно автомобила си.

Намерете подходящо помещение без пряка слънчева светлина или поне доста сенчесто място. Слънчевата светлина спомага бързото засъхване на ваксата и може да усложни работата по хубавото ѝ нанасяне.
Обезмаслете автомобила с подходящ препарат, например изопропилов алкохол. Предварителното обезмасляване осигурява по-дълготраен ефект на ваксата.
Прочетете инструкциите на ваксата. Производителят на ваксата е описал най-правилните начини за работа с нея – съобразете се с тях.
Полагане на вакса на ръка
Ако към закупената от вас вакса няма кърпи или гъби от производителя, изберете меки и фини микрофибърни кърпи. Ще са ви необходими общо три кърпи – за нанасяне, за премахване на излишната вакса и за финално полиране.
Работете на сектори. Когато нанасяте ваксата върху по-големи повърхности е възможно докато втривате на едно място, на друго ваксата да засъхне прекалено и след това да е по-трудно да я втриете. Затова работете на по-малки сектори.
Поставяйте ваксата върху кърпата, а не върху повърхността. Нанасяйте тънък слой с кръгообразни движения. Най-правилно е слоят вакса да е толкова тънък, че през него да прозира цветът на боята. Движете се последователно, за да можете да проследите откъде сте минали с ваксата и да не пропуснете място.
Няколко минути след нанасянето (производителят е упоменал точно време), ваксата изсъхва и става матова. Тук идва ред на втората кърпа, с която да премахнете излишното количество вакса. Отново с кръгообразни движения отстранете видимата част от нанесената вакса.
Последната стъпка е да полирате автомобила. За целта приложете бързи кръгообразни движения с кърпа номер три.
Машинно полагане на вакса

Препоръчваме да не предприемате машинно полагане на вакса, ако досега не сте работили с машина за полиране! Макар да изглежда лесна, работата с такава машина иска знания и умения и крие сериозни рискове от увреждане на лака и дори боята на автомобила.
Ако ще използвате машина за полагане на ваксата, вземете предвид избора на правилен накрайник – да е мек и абсорбиращ. Подгответе два накрайника – един за нанасяне и един за полиране. Изпробвайте оборотите на машината и изберете най-подходящите – не трябва да са нито много бързи, нито много бавни.
Поставяйте ваксата върху накрайника, а не директно върху повърхностите. Нанасяйте на тънък слой. Работете последователно, за да проследите къде сте нанесли вакса и къде не сте.
Оставете ваксата да изсъхне колкото е необходимо, докато стане матова. След това сложете нов накрайник на машинката и полирайте внимателно до блясък.

След приключване на процедурата, резултатът ще бъде блестящ, но и защитен автомобил.
Ако не можете сами или имате нужда от професионален съвет, не се колебайте да се свържете с нас по предпочитания за Вас начин.
Етикети: вакса, полиране на автомобили